Розвиток освіти в с.Поташ

У 1906 році була заснована церковно-приходська школа, яка нараховувала 4 класи і заняття в ній відвідували 32 дітей. Уроки вів священик.

Після революції цю школу було закрито і організовано так званий лікнеп, який відвідували не тільки діти шкільного віку, а й дорослі. Навчання проводились для дітей зранку, а для дорослих – увечері. Хто був учителем – невідомо

З 1924 року розпочинає роботу початкова 4-класна школа, директором якої був Видра Никифор Семенович. Після роботи додому їздив велосипедом, що для старих людей було дуже дивно, тому говорили: «Диявол на колесах котить»

У 1929 році було побудовано нове приміщення за рахунок сільської громади, в якому, починаючи з 1 вересня 1932 року відкривається семирічна школа. З 1 по 7 клас нараховувалося 325 учнів. Першим директором цієї школи був Жук Афанасій Свиридович. Уроки проводили спочатку 9 учителів, а потім кількість учителів збільшувалася (приміщення школи збереглося і до цього часу). Школа проіснувала до початку Великої Вітчизняної війни і заняття в ній не проводились аж до 1944 року.

Починаючи з 1 вересня 1944 року школа гостинно відкрила двері для всіх бажаючих здобути освіту. Одночасно навчалися діти, яким виповнилося на цей час і 7, і 15 років (їх називали переростками).

Починаючи з 1946 року по 1952 рік директором працював Манзенко Петро Трифонович. За цей час учнів нараховувалося від 284 до 253, учителів – 14-16 , а відмінниками у навчанні стали 108 школярів. Школу закінчили за цей період 186 випускників.

Коли Манзенко П.Т. перейшов працювати завідуючим відділом народної освіти в м.Тальне, директором став Безносенко Кость Костьович. Після нього був Сологуб Іван Пилипович, а потім – Склярук Петро Іванович.

1960 рік – Потаська восьмирічна школа, яка знаходилася у 3-х окремих приміщеннях.

Починаючи з 1964 року директором став Ванда Іван Сергійович, який розпочав будівництво нової двоповерхової школиу 1970 році, яка вступила в дію в 1972 році.

Починаючи з 1975 по 1990 рік директором працював Швець Борис Макарович. За час його керівництва школа неодноразово займала І місця і була нагороджена Перехідним Червоним Прапором. Працівники школи, особливо педагогічний колектив, були активними учасниками художньої самодіяльності сільського будинку культури. Починаючи з 1960 по 1989 рр. школу закінчили 4425 учнів, серед яких було 476 відмінників.

З 1989 по 1993 рік – Потаська неповна середня школа.

З 1990 по 2000 рік директором працював Синьогуб Володимир Миколайович. Під його керівництвом було побудовано шатровий дах на приміщенні школи, овочесховище і повністю реконструйовано котельню. Потаську неповну середню школу закінчило 419 учнів. Серед них – 40 на відмінно.

З 1994 року неповну середню школу було перейменовано на загальноосвітню школу І-ІІ ступенів. Починаючи з 1995 по 2003 рік у школі нараховувалося 728 учнів. Відмінні знання мали 92 школярі.

З 2000 по 2002 рік директором була Лобова Світлана Василівна.

З 2004 року – Потаський навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів».На даний час навчально-виховний комплекс в основному укомплектований педагогічними кадрами. Із 14 педагогічних працівників вищу категорію мають 2 учителі, І категорію мають 9 учителів, спеціалістів – 1, і 2 учителі мають середню спеціальну освіту.Дошкільний підрозділ навчально-виховного комплексу нараховує 12 діток різновікової групи, а у шкільному підрозділі – 51 учень.У навчально-виховному комплексі є 8 навчальних кабінетів, з них паспортизовано – 5, є спортивна зала, бібліотека, майстерня, комп’ютерний клас, який підключений до Інтернету.

Класні кімнати забезпечені стандартними шкільними меблями, навчально-наочним обладнанням, технічними засобами навчання: графопроектором, діапроекторами, епідіаскопом, кіноапаратом. Також є 2 комп’ютери для адміністративної роботи, музичний центр, 2 телевізори, 2 принтери, ксерокс, магнітофон, відеокамера, домашній кінотеатр, DVD-плеєр. В усіх кабінетах проведено поточні ремонти силами батьків та вчителів, відновлюються та створюються тематичні стенди, поповнюються фонди наочних посібників.Дирекція комплексу і весь педколектив проводять необхідну роботу для того, щоб всі діти школоповинного віку, які проживають у мікрорайоні с.Поташ, здобували середню освіту.

У дошкільному підрозділі створено всі умови для забезпечення повноцінного виховання, навчання, фізичного розвитку та оздоровлення дітей дошкільного віку: обладнано навчальну кімнату, спальну та ігрову кімнату, які повністю забезпечені сучасними меблями, ігровим та дидактичним матеріалом. В дворі навчально-виховного комплексу розміщено ігровий майданчик для дітей різновікової групи та учнів 1-4 класів.

Педагогічні працівники навчально-виховного комплексу беруть участь у конкурсі «Учитель року». Так, наприклад, Світлична Майя Едуардівна брала участь у районному конкурсі «Учитель року 2003» у номінації учитель образотворчого мистецтва і зайняла ІІ місце серед усіх конкурсантів; Таченко Світлана Олексіївна, учитель географії – «Учитель року 2005». На районному рівні зайняла І місце, а в області – 6. Бірченко Марія Іванівна, учитель української мови і літератури брала участь у конкурсі «Учитель року 2006», зайнявши ІІ місце серед учителів української мови та літератури і 4 місце серед усіх конкурсантів, а також була нагороджена грамотою за кращу творчу роботу в конкурсі «Освіта Черкащини».

Починаючи з 2002-2003 навчального року, весь колектив навчально-виховного комплексу виборює призові місця у конкурсі «Школа року»:

- 2002-2003 н.р. – І місце;

- 2003-2004 н.р. – ІІІ місце;

- 2004-2005 н.р. – ІІ місце;

- 2005-2006 н.р. – ІІ місце;

- 2006-2007 н.р. – І місце;

- 2007-2008 н.р. – І місце;

- 2008-2009 н.р. – ІV місце.

При навчально-виховному комплексі створено історико-краєзнавчий музей с.Поташ, ініціатором і організатором якого є Кулинич Л.С. У музеї зібрано багато різноманітних експонатів, починаючи із давніх часів і по цей період. У ньому проводяться екскурсії для учнів та жителів села, а також ведеться пошукова робота.

У навчально-виховному комплексі створена кімната психологічного розвантаження та обладнана кімната для обслуговуючого персоналу.

Потаська школа за час свого існування давала і продовжує давати міцні знання своїм вихованцям. Серед її випускників є багато кваліфікованих лікарів, педагогів, інженерів, військових, працівників сільського господарства та людей інших професій. Видатними стали: Закльопа Кирило Петрович, Герой Радянського Союзу; Сивак Володимир Якович, Герой Соціалістичної Праці; Назаренко Тихін Миколайович, генерал-майор; Федоренко Сергій Аврамович, доктор економічних наук, довгий час працював у Київській сільськогосподарській академії; Ключко Віра Степанівна, кандидат філософських наук, працює викладачем в Уманському Державному аграрному університеті.

Багато жителів села, які закінчували Потаську школу, нагороджені орденами і медалями за видатні успіхи, досягнуті у сільськогосподарському виробництві. Так, Фундеряка Григорій Гаврилович і Криволап Федір Карпович були нагороджені орденом Леніна, Повзун Ніна Кузьмівна – орденом Трудового Червоного Прапора і орденом Жовтневої Революції, Ткач Василь Андрійович – орденами Трудової Слави ІІ і ІІІ ступенів. Твердохліб Фросина Омельянівна була учасником І з’їзду колгоспників-ударників, а Гончар Софія Іванівна – делегатом ІІІ Всесоюзного з’їзду колгоспників.Учителі, які працювали у Потаській школі з часу її заснування:

1. Марусенко Григорій Сергійович – учитель історії.

2. Адаменко Михайло Маркович – завуч.

3. Фундеряка Меланія Василівна – учитель початкових класів.

4. Манзенко Надія Данилівна – учитель початкових класів.

5. Іщенко Марія Степанівна – учитель початкових класів.

6. Адаменко Єлізавета Федорівна – учитель російської мови.

7. Марусенко Марія Сергіївна – учитель початкових класів.

8. Давиденко Марія Григорівна – учитель.

9. Балан Олександра Захарівна – учитель фізики.

10. Польовий Михайло Степанович – учитель фізики.

11. Рубан Фаїна Ісаківна – учитель німецької мови.

12. Плосконіс Євгенія Іванівна – учитель.

13. Ткач Сусана Михайлівна – учитель російської мови.

14. Козін Гліб Порфирович – учитель фізкультури.

15. Бадьора Дем’ян Володимирович – учитель фізкультури.

ї16. Артеменко Володимир Семенович – учитель.

17. Смирнов Василь Мусійович – учитель початкових класів.

18. Созанська Марфа Яківна – учитель російської мови.

19. Боруцька Марія Марківна– учитель математики.

20. Швець Марія Савівна – учитель математики.

21. Притула Іов Карпович – учитель біології і географії.

22. Билима Галина Володимирівна – учитель німецької мови.

23. Андрієвська Марія Федотівна – учитель математики.

24. Шабля Олександра Іванівна – учитель історії.

25. Демич Ганна Іванівна – учитель початкових класів. Пропрацювала учителем понад 40 років. Була нагороджена за сумлінну працю Грамотами Тальнівського районного відділу освіти у 1970, 1985, 2002 та 2006рр.

26. Рябуха Одарка Володимирівна – учитель початкових класів.

27. Кононюк Євдокія Іванівна – учитель біології та хімії.

28. Коломієць Сільвестр Миколайович – учитель фізики.

29. Шулежко Таїсія Іларіонівна – учитель математики.

30. Бабенко Неоніла Федорівна – учитель української мови і літератури.

31. Ванда Ганна Павлівна – учитель російської мови і літератури.

32. Рябокінь Юліан Микитович – учитель музики.

33. Субота Галина Іовна – учитель початкових класів.

34. Назаренко Галина Тимофіївна – учитель початкових класів. Пропрацювала учителем понад 40 років і була нагороджена Грамотою Тальнівського відділу освіти у 1982р., Грамотою облвно у 1985р., а у 1987 р. наказом по облвно було присвоєно звання «старший учитель».

35. Орлянська Світлана Дмитрівна – учитель математики.

36. Райтенко Катерина Борисівна – учитель української мови і літератури.

37. Демич Йосип Іванович – учитель трудового навчання.

38. Субота Володимир Федорович – учитель трудового навчання і музики.

39. Зубко Валентина Василівна – учитель початкових класів.

40. Олійник Надія Данилівна – учитель математики.

41. Кулик Ніна Василівна – учитель російської мови і літератури.

42. Широкопояс Ірина Леонідівна – учитель російської мови і літератури.

43. Малильо Софія Михайлівна – учитель іноземної мови.

44. Солошенко Віра Якимівна – учитель математики. За сумлінну працю була нагороджена Грамотою Тальнівського відділу освіти та Грамотою олвно у 1985р.

45. Шиян Зінаїда Василівна – учитель біології. За сумлінну працю була нагороджена Грамотами районного відділу освіти, обласного відділу освіти та Грамотою Міністерства освіти України.

46. Гирко Галина Іванівна – учитель іноземної мови.

47. Лисунець Володимир Олександрович – учитель історії.

48. Горбаренко Олександр Миколайович – учитель музики.

49. Бірченко Людмила Станіславівна – учитель початкових класів.

50. Сальник Оксана Миколаївна – учитель початкових класів.

51. Драч Вікторія Іванівна – учитель української мови і літератури.

52. Підгірна Галина Михайлівна – педагог-організатор.

53. Пономаренко Лариса Олександрівна – педагог-організатор.

54. Стеценко Алла Володимирівна – вихователь ГПД.

55. Гриценко Людмила Петрівна – учитель музики.

Працювали директором школи:

Видра Никифор Семенович.

Жук Афанасій Свиридович був першим директором семирічної школи, яка відкрилася з 1 вересня 1932 року.

Манзенко Петро Трифонович працював директором з 1946 року по 1954 рік. Потім перейшов на посаду завідуючого районним відділом народної освіти.

Безносенко Кость Костьович.

Сологуб Іван Пилипович.

Склярук Петро Іванович. Народився 2 липня 1921 року. Закінчив Киргизький державний університет у м.Фрунзе (історичний факультет) по спеціальності «учитель історії середньої школи». Працював директором школи з 1960 по 1964 рік.

Ванда Іван Сергійович працював директором з 1964 по1974 рік. Зробив вагомий внесок у розвиток освіти в селі, а також побудував приміщення нової двоповерхової школи. Зібрав матеріали по історії села Поташ.Стафійчук Гнат Миколайович працював директором з 1974 по 1976 рік.

Швець Борис Макарович працював директором. з 1976 по 1990 рік. За час його керівництва школа неодноразово займала І місця і була нагороджена Перехідним Червоним Прапором. Працівники школи, особливо педагогічний колектив, були активними учасниками художньої самодіяльності сільського будинку культури.

Синьогуб Володимир Миколайович працював директором з 1990 по 2000 рік. Був здібним організатором педагогічного та учнівського колективів. У 2000 році перейшов працювати начальником відділу освіти Тальнівської райдержадміністрації.

Лобова Світлана Василівна закінчила Потаську восьмирічну школу у 1986 році, Черкаський педінститут у 1993 р., у цьому ж році призначена на посаду учителя хімії Потаської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, а з 2000 по 2002 рік працювала директором цієї школи. З 2002 року – завідуюча Тальнівським районним методичним кабінетом.

Гладун Галина Трохимівна закінчила Потаську восьмирічну школу в 1965 році, Корсунь-Шевченківське педучилище в 1970 році, Черкаський педінститут у 1976 році по спеціальності «учитель української мови і літератури». Починаючи з 1970 року працювала старшою піонервожатою, вихователем групи продовженого дня, учителем початкових класів та учителем української мови і літератури у Потаській школі. З 1987 року – заступник директора з навчально-виховної роботи, а з 2002 року і по даний час – директор Потаського НВК. На протязі шести останніх років школа, а потім навчально-виховний комплекс виборювали призові місця у конкурсі «Школа року». За сумлінну працю була нагороджена Грамотою районного відділу освіти у 1985р., у 1987р. – Грамотою обласного відділу освіти та винесена Подяка за багаторічну сумлінну працю, особистий внесок в розвиток освіти району, активну громадську діяльність та з нагоди 55-річчя з дня народження Тальнівською райдержадміністрацією і районною радою у 2005 році. Нагороджена Почесною Грамотою Головного управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації за сумлінну результативну роботу, вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти, впровадження сучасних методів навчання і виховання молоді у 2008 році.

Кiлькiсть переглядiв: 732

Коментарi

  • Alfried

    2013-06-30 23:44:32

    Just do me a favor and keep writing such trehancnt analyses, OK?...